Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witaj na forum Riders Of The Rising Sun...

» Jeśli jeszcze nie jesteś naszym użytkownikiem, dołącz do nas i zarejestruj się już teraz!
» Osoby które są chętne aby wstąpić do klubu zapraszamy do działu "nabory".
» Osoby które są w klubie mają dostęp do ukrytych działów i funkcji forum.

» Nowy dział - GRAND THEFT AUTO V

#1 2 lipca 2017 (11:59)

Salusik
ROTRS
Data rejestracji: 24 grudnia 2010
Liczba postów: 2,428

Laptok

Tak poruszałem już ten temat jakiś czas temu na shoutbox i już niby miałem kupować ale... No ale nie.
Tak więc myślę od pewnego czasu zrobić rodzicom małą niespodziankę i kupić im jakiś nowy laptop, żeby to dużo miejsca nie zajmowało no i działało, bo ten komputer co aktualnie mają to już jest tragedia big_smile Miałem tego laptopa kupować z bratem na spółe, a właściwie to sam tak powiedział, kiedy go o tym oznajmiłem no ale zaczęło się jego "będę w Polsce  to ugadamy i coś im razem wybierzemy" ha... taki ch*j, unikał. No więc nie będę czekał na niego, sam im to kupię tylko jak już mam coś załatwić to chciałbym najlepszą możliwą opcję.
No dobra, to tak: budżet max 2000 zł, uznajmy, że jeszcze te 100 zł dołożę. Tak więc najlepszy możliwy wybór z największym możliwie wyświetlaczem do 2100 zł. Wymagań większych ni mam raczej bo rodzice to tam na kompie nie robią niewiadomo czego ale tak, żeby też raz na pół roku z bratem w LOLa pyknąć ^^
... a no i najlepiej jakby już był z OS. Jakby to był win 10 to jak teraz w nim wyglądaja te aktualizacje? Dalej się to samo aktualizuje?

Hollywood_Undead_2.jpg

Reklama

#2 2 lipca 2017 (20:14)

NanoXen
ROTRS
Data rejestracji: 21 kwietnia 2011
Liczba postów: 234

Odp: Laptok

tylko takie coś potrafię polecić.. grafika zintegrowana ale LOLek powinien jakoś działać, 8GB RAMu i procek intel i3 wiec ujdzie
https://www.x-kom.pl/p/356833-notebook- … win10.html

win10, tak dalej sam się aktualizuje, ale przeszkadza Ci to? Jak dbasz o bezpieczeństwo to aktualizujesz i się nie przejmujesz, jak nie dbasz, to narażasz siebie i innych tongue

Ostatnio edytowany przez NanoXen (2 lipca 2017 (20:15))

#3 2 lipca 2017 (21:39)

Salusik
ROTRS

Tzn ja z tego nie będę korzystał, zakupię, znajde rodzicom pasjansa na to, antywirusa i jakiś cCleaner ale znając moich rodziców to będzie zaraz panika i niedowierzanie "a czego mi sie to to samo wyłacza, co to za aktualizacja jeden z pińciuset?!?!!!!oneonee111!1"
Ten LOLek to raz na kilka razy w roku big_smile

Hollywood_Undead_2.jpg

#4 2 lipca 2017 (21:49)

NanoXen
ROTRS
Data rejestracji: 21 kwietnia 2011
Liczba postów: 234

win7 w pewnym momencie tez wymusza zainstalowanie aktualizacji.. jedyna rada to wylaczyc całkiem... a potem są kwiatki ze Polska jest jednym z najbardziej zainfekowanych krajów w Europie jakims ukraińskim syfem...

#5 3 lipca 2017 (22:27)

POINTMAN
MODERATOR
Data rejestracji: 11 grudnia 2010
Liczba postów: 4,403

Jakby mi się w pracy nudziło to może czegoś poszukam i dam konkret, ale na razie dam porady big_smile

Jeśli to ma być laptop na co dzień i bez awaryjny, to prawdziwe woły robocze w ofertach maja właśnie Lenovo, Dell, HP; choć tutaj wyróżniłbym DELLa(z powodów o jakich nie bardzo mogę mówić, mogę tylko powiedzieć że to co te laptopy w pracy przechodzą czasem i działają to naprawdę szacun yikes ), a Lenovo jak i HP maja swoje lepsze i gorszę modele, więc warto poczytać opinie.

No tak, ale jak nowy laptop może mieć już wyrobione opinie i tu właśnie kolejna porada, jeśli to ma być nie przeciętny sprzęt i pozwalać na ciut więcej, to warto poszukać nieco starszego modelu. Nowy może ładnie się prezentuje, ale taki pół czy roczny, powystawowy, z magazynów czy używany będzie miał nie tylko niższa cenę ale może też i lepsze podzespoły. Uważałbym tylko na starsze niż 2 lata, bo o ile podzespoły mogą być spoko, to zależnie od opinie i zużycia zasilacz może wymagać wymiany, a bateria to już raczej na pewno, dlatego warto szukać modeli które mają wciąż wyciągana baterie z zewnątrz a nie wbudowana do środka. No i jak to używany sprzęt to warto się liczyć z tym, że bez sprężonego powietrza po zakupie nie ma co podchodzić, a najlepiej było by rozkręcić i wyczyścić wszystko i dać nowa pastę, dlatego warto też sprawdzić jak łatwo jest się dostać do układu chłodzenia, bo i tak kiedyś trzeba będzie się do niego dostać square
Tutaj polecam tą stronę z instrukcjami niemal krok po kroku jak się rozbiera kolejne modele dość popularne modele różnych producentów: http://www.insidemylaptop.com/

Skoro o podzespołach już mowa, to kolejną rzeczą jest grafika i sam procesor. Większość Intelowskich CPU pozwoli na zintegrowanej grafice oglądać spokojnie filmy FHD, ale z UHD już teraz mogą być problemy, a dodatkowo sama kompatybilność gier z intelami różnie wypada (wiem, bo sam to sprawdzałem na swoim i3 i integrze w nim HD4400), więc warto dla świętego spokoju poszukać dedykowanej grafiki, choćby słabszej, ale na pewno będzie mniej problematyczna a i powinna sobie spokojnie poradzić nawet z filmami 4K. Co do samych CPU to Intel to Intel, więc nie wszystko się świeci( o czym się przeonał Makel hue hue hue z jego i7.... w wersji U z 2 rdzeniami i 4 wątkami yikes ). Tak czy inaczej, wersje U pobierają mało prądu ale nawet takie i7 z takim oznaczeniem to wciąż może być 2R/4W CPU. Warto zatem sprawdzić po oznaczeniu co się pod nim kryje, bo o ile może jakieś szybkie 2R/4W taktowane ponad 2,6Ghz i w Turbo ponad 3Ghz to jeszcze nie tragedia, to często słabsze wersja są wolniejsze i już lepiej wybrać model bez U, już lepiej by było T.
Oznaczenia Intelowskie : https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/ … mbers.html
Oraz przydatna strona z ocena wydajności CPU: https://www.notebookcheck.net/Mobile-Pr … 436.0.html
I GPU: https://www.notebookcheck.net/Mobile-Gr … 844.0.html

Ostatnie to OS. Już od czasów Windowsa 8.1 producenci dość często korzystali z opcji zaszycia klucza Windows w UEFI/BIOS laptopa stąd brak typowych naklejek z numerami na nowszych laptopach. Ważne tylko by było info że system był zainstalowany. Przy nieco starszych laptopach teraz dość często można spotkać info, że jest możliwość instalacji Windows 7/8.1 lub 10, bo został wykonany darmowy upgrade jak był on dostępny. Tutaj bym uważał i jak już to szukał takich gdzie jest napisane Windows 10, z możliwością downgrade do 7/8.1, bo przynajmniej wiadomo że 10 już działa, a nie może się okazać że trzeba samemu wykombinować jak aktywować klucz starszej wersji Windows w 10.

A co do aktualizacji, to ja dla świętego spokoju i tak czy siostrze sam, czy bratu na 7 zaleciłem by włączyli sobie auto aktualizacje, albo chociaż był dymek z info o aktualizacjach. Win 10 trochę wkur... z tymi swoimi, ale teoretycznie można ustawić taki czas by to było mniej upierdliwe, ale tak czy inaczej, ja bym kierował się zasadą, że im mniej się ktoś zna, a my chcemy mieć więcej spokoju, to lepiej dać auto aktualizacje i najwyżej dostać telefon raz w miesiącu koło drugiego wtorku miesiąca, niż ciągle coś robić square

Tyle ode mnie, powodzenia w szukaniu a jak coś bym trafił to podrzucę square

WoT:(Pref. EU1) Pointman0 | Armored Warfare: Pointman0 |Steam: POINTSHADOW
3RIDE4LIFE!87642050244034697145.png

#6 3 lipca 2017 (22:38)

Salusik
ROTRS

Tzn używane odpadają. Nigdy nie byłem przekonany do kupowania czegokolwiek używanego... no dobra, chyba, że samochód ale to już inna bajka xd
Narazie sobie na x-kom spokojnie sprawdzam co i jak wygląda i wstrzymuje sie ze względu na Wasze porady.

Hollywood_Undead_2.jpg

#7 4 lipca 2017 (22:03)

POINTMAN
MODERATOR
Data rejestracji: 11 grudnia 2010
Liczba postów: 4,403

Popatrzyłem chwile na Morele.net dziś i ogólnie nie jest lekko w cenie do 2100 PLN...

Ale parę rzeczy rzuciło się od razu w oczy o których chyba nie wspomniałem, a są to:

RAM - Nie ma co się oszukiwać, albo będzie go 4GB albo ciut więcej, ale to nic, ważne tylko by dało się dołożyć później coś więcej, bo zazwyczaj do RAMu i tak dostęp jest łatwy, a że ceny teraz są spore za niego, to na razie można by przyoszczędzić na nim a później uzupełnić, szczególnie że 4GB do neta czy fimów powinny starczyć, a dopiero przy bardziej wymagających grach może być problem.

DYSK - Ciężko o SSD w tej cenie, a do tego jako że SSD to też kości pamięci to ich ceny są spore i zawyżają cenę ogólna laptopa, dlatego raczej zostaje jako wybór tylko HDD. To jednak nie jest też problem, bo do HDD też często jest łatwy dostęp i można go raczej później łatwo wymienić na SSD jak już ceny spadną, a stary HDD można wpakować do kieszeni zewnętrznej za 30-40 PLN i zrobić z niego dysk przenośny/zewnętrzny na dane małym kosztem. Warto tylko zabezpieczyć pliki, albo właśnie kupić kieszeń by dało się przenieść dane z HDD na SSD po reinstalacji systemu i przed wyjęciem HDD za pomocą Media Creation Tool od Microsoft zrobić sobie bootowalny pen drive z Windowsem jaki się ma w najnowszej wersji, by potem szybko zainstalować na SSD(nawet nie trzeba raczej klucza szukać, bo jest w bios więc na 10 przy instalacji wybiera się opcje że się nie ma klucza, a potem po podłączeniu z internetem system sam odczytuje klucz z UEFI/BIOS i aktywuje go).

Po za tym od siebie dodam, że w tej cenie nie jest różowo i albo można mieć dobry procesor i grafike, ale bez OS, albo OS, procesor i kijową grafikę, albo OS, grafikę i kijowy procesor... jeśli się tylko skupi na Intel+Nvidia+Win10 yikes

Znalazłem więc takie coś:
Lenovo z i3 serii 6k, 2,3Ghz 2R/4W, 4GB RAM, GF 920MX 2GB, HDD 500GB, Win10, Rozdziałka 1366x768 15,6", WiFi AC
https://www.morele.net/laptop-lenovo-id … b-1001383/
Szału nie ma, ale jak wspomniałem RAM można dołożyć, a HDD wymienić, ale...

Dlatego popatrzyłem szerzej i znalazłem też takie coś:
HP z AMD APU 9600P, 2.4Ghz / Max 3.3Ghz 4R/4W, 8GB RAM, Radeon R5(integra w APU), HDD 500GB, Win10, Rozdziałka 1600x900 17,3". WiFi N
https://www.morele.net/laptop-17-y020wm … l-1142235/
Są też warianty z Wiekszym 1TB HDD
https://www.morele.net/laptop-17-y020wm … l-1142244/
Albo od razu z SSD 256GB ale tylko 4GB RAM
https://www.morele.net/laptop-17-y020wm … l-1142241/

Tak czy inaczej, porównując je...
CPU
https://www.notebookcheck.pl/Ranking-pr … 344.0.html
GPU
https://www.notebookcheck.pl/Ranking-ka … 174.0.html

Nie jest aż tak źle. Uogólniając będę mówił o marce całego laptopa a nie podzespołach, to Lenovo na pewno ma niewiele mocniejszą konfiguracje od HP, bo na pewno duet i3 Serii 6k U oraz GF920MX z własnymi 2GB VRAM oraz WiFi AC(5Ghz, wymaga routera AC) będzie dawał radę, ale z drugiej strony, rozdzielczość i sam rozmiar matrycy są dziś dość małe, no i RAM jest 4GB na start, więc za jakiś czas trzeba dorzucać. Z kolei HP ma może niewiele wolniejszy, ale szybciej taktowane CPU z pełnymi 4 rdzeniami, niewiele wolniejszą grafikę choć raczej nie z własną pamięcią, więc od 8GB RAM trzeba odjąć z 1-2GB dla GPU, ale 6GB RAM to i tak już lepiej niż 4GB, do tego jest rozdzielczość 1600x900 i matryca 17,3" co spokojnie powinno wystarczyć do wygodnego przeglądania internetu i przeglądania zdjęć czy oglądania filmów. Słabą stroną jest tutaj moduł WiFi tylko b/g/n (2,4Ghz, ale za to router będzie tańszy) oraz nie tyle CPU, co GPU, bo nie ma właśnie własnej pamięci i korzysta z RAM oraz fakt że to APU, co od strony sterowników dziś nie jest problemem, ale jeśli chcieć wykorzystać max z GPU i używać ReLive od AMD do nagrywania filmików to mogą być problemy, ale same sterowniki są dziś stabilne i raczej nie ma z nimi problemów, chyba że windows 10 coś doinstaluje sam hue hue hue yikes

Tak czy owak, oba mają niestety tą Win10, więc kto wie w co się zmienią za parę większych update yikes Jeśli chodzi o użytkowanie, jak rodzice i tak mają korzystać z niego w domu, to imo lepszy będzie HP, większy ekran i rozdziałka oraz lepsza konfiguracja startowa(wersja z 8GB RAM, dysk 500GB) pozwolą na przyjemniejsze używanie go niż maluszka z 15,6" i rozdziałka pseudo HD oraz 4GB RAM na start.

No ale to tylko propozycje z Morele.net, a są inne sklepy, myślę jednak że przy okazji co nieco też pokazałem i że warto szerzej się rozglądać square

WoT:(Pref. EU1) Pointman0 | Armored Warfare: Pointman0 |Steam: POINTSHADOW
3RIDE4LIFE!87642050244034697145.png

Stopka

▲ W GÓRĘ  |  2010-2017 © ROTRS.pl All rights reserved. DESIGNED BY NITRODESIGN.EU