Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Witaj na forum Riders Of The Rising Sun...

» Jeśli jeszcze nie jesteś naszym użytkownikiem, dołącz do nas i zarejestruj się już teraz!
» Osoby które są chętne aby wstąpić do klubu zapraszamy do działu "nabory".
» Osoby które są w klubie mają dostęp do ukrytych działów i funkcji forum.

» Nowy dział - GRAND THEFT AUTO V

#1 24 września 2013 (14:31)

C4M3L3ON
ROOT ADMIN
Data rejestracji: 7 grudnia 2010
Liczba postów: 2,354

Kolejny raz pada dysk na serwerze..

Witam, dziś miało miejsce nieprzyjemne zdarzenie, serwer się zwiesił a później nie mogłem go odpalić, udało się za którymś razem. Wykonałem test dysku, okazało się, że jest 1921 błędnych sektorów, tak więc z dyskiem twardym możemy się pożegnać... hmm Za parę dni może paść na amen, więc przygotujcie się na niespodziewaną przerwę. Postaram się coś załatwić nowego, najlepiej w SSD - ale ceny powalają.

z2fc.th.png

Reklama

#2 24 września 2013 (20:22)

D4MN1T
USER
Data rejestracji: 11 grudnia 2010
Liczba postów: 481

Odp: Kolejny raz pada dysk na serwerze..

jak chcesz to mogę się zapytać znajomego ,który systematycznie dostaje paczki z juesej z elektroniką czy nie mógł by załatwić takiego dysku ,tam ceny śmieszne są za podzespoły komputerowe.

#3 25 września 2013 (01:02)

POINTMAN
MODERATOR
Liczba postów: 4,404

Heh, pewnie za dużo spamu było i dysk tego nie wytrzymał yikes
Ale serio, to nie sadze by SSD bylo lepsze, jak HDD pada to chociaz idzie odzyskac z niego dane, ale jak SSD padnie, to juz bez pomocy ekpertow w odzyskiwaniu danych nic nie idzie zrobic hmm Po za tym na serwer HDD spokojnie starczy, tylko moze lepiej zamiast 1TB, to 2x500GB w RAID o(to chyba bylo to co zapisuje te same pliki na oba dyski i odczytuje z obu by przyspieszyc). W takim ukladzie nawet jak 1 dysk pada to jest 2 z cala zawartoscia big_smile

WoT:(Pref. EU1) Pointman0 | Armored Warfare: Pointman0 |Steam: POINTSHADOW
3RIDE4LIFE!87642050244034697145.png

#4 25 września 2013 (02:57)

CROSSCOMP
SERVER SUPPORT
Data rejestracji: 10 grudnia 2010
Liczba postów: 168

POINT, mylisz się, sądząc, że dysk talerzowy wytrzyma dłużej. Talerze kręcą się z prędkością 7.200 RPM, to niestety powoduje, że Głowica odczytująca może z czasem dostać drgań, ulec rozkalibrowaniu a co za tym idzie, porysować powierzchnię talerza, następnie uniemożliwić odczyt - wówczas ową powierzchnię nazywamy BadSektorem. W przypadku dysków SSD nie ma części mechanicznych, a wszystko zapisywane jest w komórkach flashowych z częstotliwościa Write/Erase (Zapis/Kasowanie) w granicy 25.000 razy. Posiadam 2 dyski SSD, 1 - 30 GB w Serwerze na system wraz z usługami (2 lata); 2 - 120 GB w komputerze roboczym na System i Dane (1,5 roku). Nie mam żadnych problemów z owymi napędami, a zaznacze, że obydwa dyski chodzą 24/7/365.

Rozmawiałem z Michałem, zadecydowaliśmy, że lepiej będzie zakupić Dysk SSD pod System i Dane o pojemności 120 GB a najważniejsze dane będą przetrzymywane na zewnętrznym dysku Mobilnym. Jak nam wiadomo, zakup będzie w granicy 300-350 PLN. Jeżeli jest ktoś chętny by wesprzeć nasz serwer - pieniężnie -, niech zgłosi się do Michała (u niego znajduje się serwer)

#5 25 września 2013 (10:26)

POINTMAN
MODERATOR

No na system i dane ok, ale serwer? SSD ma mniejsza zywotność niż HDD mimo wszystko(sprawa glowicy swoja droga, ale zapis w poszczegolnych komorkach sprawia ze SSD szybciej straci mozliwosc zapisu do komorki niz HDD), a serwer przeciez bedze ciagle odczytywal dane i pewnie tez zapisywał, wiec jesli spam dalej bedzie jak teraz szedl, to meczony nim SSD moze dlugo nie pociagnac, a RAID 1 (o ten mi chodzilo, zwany jako justrzany) sprawia, ze o ile zapis jest ciut wolniejszy, to juz odczyt przy 2 dyskach moze byc zblizony do pradkosci SSD, a przy 3 nawet lepszy chyba(nie mowiac juz o tym, ze 3 dyski przechowujace te sama zawartosc zmniejszaja zawodnosc do max 33%, bo nawet jak 1 padnie, to 2 wciaz posiadaja te sama zawartość).
Fakt faktem, ze zapis na 3 dyski jednoczesnie jest moze nie byc bardzo szybki, ale przy zapisie HDD wciaz sa lepsze od tanszych SSD w wiekszosci.
No i 2 sprawa to przestrzen, za cene SSD mozna kupic 2-3 HDD o tej samej pojemosci (lub wiecej jak mowimy o jakims dobrym SSD), co przy RAID 1 szalu nie robi, ale za cene pojemnosci ma sie 3 obrazy tej samej zawartosci i lepszy odczyt.

Ja mogę się coś dorzucić, ale niestety dopiero po wypłacie bo na razie się trochę spłukałem big_smile

#6 25 września 2013 (13:23)

CROSSCOMP
SERVER SUPPORT
Data rejestracji: 10 grudnia 2010
Liczba postów: 168

POINT, a jaki serwer nam potrzebny pytajnik Czy my bedziemy rozrastac sie do wielkosci FaceBook pytajnik Gdybysmy mieli Serwerownie z Michalem, system RAID taki jak 0, 1, 10 jak najbardziej. Dysk w Serwerze ma byc szybki, ma byc cichy i niezawodny, te 3 sprawy przemawiaja za dyskiem SSD pod Serwer na System i Dane, a zabezpieczanie danych bedzie robione raz na tydzien na dysku zewnetrznym. Cena SSD niestety jest spora, ale jest to wciaz lepsze rozwiazanie od dysku talerzowego w systemie RAID.
(1x SSD a nie minimum 2x HDD pod RAID)

Jak na razie bedzie trzeba kupic dysk by system i dane mialy bezpieczne miejsce na serwerze. Michał, ja też dołoże się do serwera, powiesz mi ile tam potrzebujesz, coś się wymyśli. Spokojnie. smile

#7 25 września 2013 (16:00)

C4M3L3ON
ROOT ADMIN
Data rejestracji: 7 grudnia 2010
Liczba postów: 2,354

Hejka, powiem tylko tyle - trzeba też brać pod uwagę, że kilka dysków w raid będzie brało dużo więcej prądu niż jeden ssd.. co za tym idzie, utrzymanie serwera pod forum będzie kosztowało więcej niż teraz, a przy ssd utrzymanie wyjdzie taniej. smile
Kolejna sprawa to głośność, jak wiadomo, serwer amatorski i stoi w domu, więc i wypadałoby żeby głośno nie było, a dobrze wiem, że kilka dysków pracujących na raz potrafi nieźle hałasować big_smile Mimo wszystko, cieszę się, że serwer stoi w domu, bo sami sobie jesteśmy panami, nikt nam nic nie rusza i nie przestawia jak to bywa w serwerowniach, w dodatku na serwerze mogą być uruchomione usługi jakie tylko chcemy, np. teamspeak który planowałem uruchomić.
Co do porównania ssd czy zwykłe dyski w raid - i tak i tak co kilka lat by trzeba było to wymieniać, backupy i tak są robione co jakiś czas czyli nie ma się czego obawiać, ssd wydaje mi się lepszą opcją, bo taniej w utrzymaniu, ciszej i szybciej a na pewno nie zwali się szybciej niż zwykły dysk..

PS: Spam ma tu niewiele do rzeczy, spam teraz napływa poniewaz system aktywacji kont przez maila został wyłączony z powodu takiego iż zwykli użytkownicy nie mogli dokończyć rejestracji bo link aktywacyjny nie dochodził.. na tym systemie operacyjnym który jest teraz skończył się support i nie możemy z crossem pozbyć się problemu, jedyne co to trzeba aktualizować system do nowszego wydania i wtedy to będzie działać.. no i zostanie to zrobione przy okazji jak już będzie nowy dysk (czyli jest to kwestia 2-3 tygodni o ile aktualny dysk tyle wytrzyma).

#8 25 września 2013 (22:28)

POINTMAN
MODERATOR

No to fakt, wiecej pradu i glosniej, ale SSD nawet 200+ GB sporo juz kosztuje, chociaz pozniej ma to plusy, no ale zrobisz jak uwazasz. Ja mam nadzieje ze wyplate dostane szybko big_smile

Stopka

▲ W GÓRĘ  |  2010-2017 © ROTRS.pl All rights reserved. DESIGNED BY NITRODESIGN.EU